Zainaugurowano projekt NOMATEN Teaming

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (przy współpracy z MNiSW) zorganizowało spotkanie otwierające realizację projektu NOMATEN Teaming, prestiżowego projektu finansowanego ze środków konkursu Komisji Europejskiej Teaming for Excellence Horyzont 2020. W skład konsorcjum projektu wchodzą Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Commissariat à l’Énergie Atomique et aux Énergies Alternatives z Francji i Teknologian Tutkimuskeskus VTT z Finlandii.

Jest to jeden z trzech polskich projektów nagrodzonych w tym prestiżowym konkursie KE wsparciem w wysokości 15 mln euro. Zdobycie środków na projekt  NOMATEN Teaming dowodzi, że nasi naukowcy są postrzegani jako wartościowi partnerzy w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. O jego znaczeniu dobitnie świadczy ogłoszenie wyników polskich zespołów na wspólnej konferencji Premiera Mateusza Morawieckiego i Wicepremiera Jarosława Gowina, których mieliśmy zaszczyt gościć w NCBJ w kwietniu tego roku. Projekty Teaming są również ważne dla Komisji Europejskiej, co potwierdza obecność Dyrektora Generalnego Dyrektoriatu Badań i Innowacji Komisji Europejskiej, pana Jean-Eric Paquet na oficjalnym spotkaniu otwierającym realizację projektu NOMATEN Teaming. Spotkanie zaplanowano na dwa dni, pierwszy poświęcony ustaleniom roboczym, a drugi o charakterze oficjalnym z konferencją prasową otwartą dla mediów.

Centrum Doskonałości NOMATEN umożliwia wykorzystanie unikalnej infrastruktury badawczej  i wiedzy specjalistycznej naukowców z Polski i Europy. Jego wizją jest stworzenie w Polsce nowej organizacji badawczej, w której międzynarodowe światowej klasy zespoły badawcze będą projektować, wytwarzać i testować innowacyjne, wielofunkcyjne materiały. Będą to materiały łączące zaawansowane właściwości strukturalne i funkcjonalne używane do zastosowań przemysłowych i medycznych:

  • Nowe materiały odporne na wysokie temperatury, korozję i promieniowanie do zastosowań przemysłowych (technologie energetyczne, chemiczne, zaawansowane reaktory jądrowe, synteza jądrowa, zatasowania w ekstremalnych warunkach korozyjnych)
  • Nowe materiały radiofarmaceutyczne do zastosowań medycznych ( szeroko stosowane jako środki diagnostyczne i terapeutyczne w medycynie nuklearnej).

Najważniejszym działaniem w początkowym okresie NOMATENu jest rekrutacja wysokiej jakości międzynarodowego personelu badawczego. Chcemy zbudować nowatorski w Polsce typ organizacji badawczej znanej i docenianej na arenie międzynarodowej. Struktura Centrum Doskonałości NOMATEN jest planowana w taki sposób, aby pomóc pracownikom w planowaniu kariery zawodowej, zachęcać do międzynarodowych i krajowych działań w zakresie mobilności oraz wspierać realizację międzynarodowych projektów, zagraniczne staże i wspólne doktoraty młodych naukowców. Realizacja projektu otworzy nowe możliwości dla młodych pracowników naukowych oraz zapewni odpowiednie i długoletnie warunki rozwoju dla badaczy pragnących pracować w dziedzinie nauki, której znaczenie stale rośnie.

Centrum Doskonałości NOMATEN działa przy finansowym wsparciu instytucji polskich, w tym FNP, MNiSW i NCBiR.

Podmiot udostępniający informacje:
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
informacje wytworzył:
Zespół Informacyjny MNiSW
Informacje wprowadził do bip:
Piotr Zieliński
Data wytworzenia informacji:
2019-12-12
Data udostępnienia w BIP:
2019-12-24
Data ostatniej aktualizacji:
2019-12-12
Utworzenie:
Piotr Zieliński (2019-12-24 11:11:28)
Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików