O najważniejszych wyzwaniach podczas Impact fintech’19

W Katowicach rozpoczął się Impact fintech’19, czyli czwarta edycja kongresu poświęconego rewolucji w bankowości, przyszłości finansów i e-commerce oraz wpływowi najnowszych technologii na gospodarkę i społeczeństwo. Tematem przewodnim wydarzenia jest digital trust, czyli cyfrowe zaufanie.

Rozmowy o najważniejszych wyzwaniach

Ponad 2000 uczestników – kluczowi decydenci, przedstawiciele biznesu i dynamicznie rozwijających się startupów oraz środowiska akademickiego spotkali się w Katowicach podczas 10. konferencji Impact. Tematem ich rozmów są najważniejsze wyzwania dla sektora finansowego, rynku ubezpieczeń i handlu. Dyskutują również o tym, jak sztuczna inteligencja, analityka dużych baz danych, rozwiązania chmurowe, blockchain, czy implementacja sieci 5G będą wpływać na dalszą ewolucję gospodarki.

Wydarzenie to jest okazją do zaprezentowania inwestorom polskiego ekosystemu innowacji i nowych technologii oraz przedstawienia możliwości współpracy z partnerami, którzy chcą inwestować w miejsca pracy, badania i rozwój na terenie Polski.

Wicepremier Gowin: spektakularnie zwiększyliśmy nakłady na badania i rozwój

W ostatnich latach spektakularnie zwiększyliśmy nakłady na badania i rozwój. W ciągu trzech lat przebiliśmy niepokonaną dotąd barierę 1% PKB i doszliśmy do poziomu 1,21%. Tylko między rokiem 2017 a 2018 roku zanotowaliśmy wzrost o 5 mld zł. Dzięki tym środkom w Polsce mamy w Polsce ponad 125 tys. atrakcyjnych, dobrze płatnych miejsc pracy i tworzymy technologie, które zwiększają zyski naszych firm – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Wsparcie inwestycji badawczo-rozwojowych firm

Konstytucja Biznesu, 100 zmian czy pakiet MŚP już dały firmom realne korzyści. Szacuje się, że dzięki nim przedsiębiorcy zaoszczędzą około 20 mld złotych w ciągu 10 lat.

Wprowadziliśmy ulgi B+R oraz IP Box których celem jest wsparcie inwestycji badawczo-rozwojowych firm. Dzięki uldze IP Box podatek od dochodu uzyskanego z wykorzystania w Polsce nowych technologii zmniejszył się czterokrotnie, z 19 proc. do 5 proc. – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Zakładamy, że udział nakładów na B+R w stosunku do PKB w 2020 roku osiągnie wartość zakładaną w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Strategii „Europa 2020” – czyli 1,7 proc. – powiedział wicepremier.

Podmiot udostępniający informacje:
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
informacje wytworzył:
Zespół Informacyjny MNiSW
Informacje wprowadził do bip:
Piotr Zieliński
Data wytworzenia informacji:
2019-12-04
Data udostępnienia w BIP:
2019-12-24
Data ostatniej aktualizacji:
2019-12-04
Utworzenie:
Piotr Zieliński (2019-12-24 11:05:08)
Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików